4/16/17
This is Bistek al la Mexicana a common dish found many places. There are several places I get this some better than others but all real decent! Kind of a tomato based sauce with generally pretty tender pieces of beef and a fair amount of it. The rice is pretty generic but the frijoles can be something else. This also includes as many fresh made in front of you tortillas you want and brought to you with a smile. Something like this costs around 50-60 pesos or $3. The squeezed as you watch orange juice is 20 and brings the price up a bit but worth it. Nothing in the States I've ever had compares to this not even close plus it'll cost 7-10 smacks. I don't know what I'm going to eat when I return. It will be an adjustment as I do this so much that is go into Puerto Vallarta on the south side and have me a excellent lunch with "real" Mexican food not the slop I get back there. I do not plan on eating out much at all only at maybe three select places. Pricey yes but worth it because it's so good. I threw away so much money last summer eating way overpriced shitty food. Several times the food got thrown away as well. The whole of Mexico is an eating machine I tell you. I'm gonna miss this.

I feel good and and think the higher temps and humidity contributes to that. It's the same every time. After a month or two you realize and say " Hey I feel pretty damn good!"

Just as important I believe the food made fresh with wholesome fresh ingredients as well contributes to that. Get off the bus in town the food smells everywhere make me hungry just like that.

7/14/08

9.5% Increase In Fuel Mileage

The original post on this subject is here. The average mpg before the using this additive is 28.5 mpg. The second post is here.

Started 4/20 Ended 7/13
The Car 2000 Subaru Forester manual transmission
13 fill ups
Price Range $3.50 to $4.30 a gallon
Average price per gallon $3.95
MPG range 28.3 to 35.4
Total miles driven 5156
Total gallons 165.4
Average mpg 31.2
Increase of 2.7 mpg which = 9.5% increase in overall fuel mileage
Total spent $656.53
5156/28.5=180.9 gal x 3.95 = $714.60
5156/31.2=165.3 gal x 3.95 = $652.76
Savings of $61.84
Cost of product $17.50
Total savings $44.34
$44.34/13 fill ups =$3.41 less on each fill
Average gallons per fill up 12.7
$3.41/12.7 = a savings of 27 cents per gallon overall

These figures correspond to what others are saying they achieve with this product some more some less. Bought a quart used half of it and my brother is testing the rest to see if it does the same. Have a good idea of what mileage I'm getting and can tell without this stuff in this tank it is not doing so well. Real savings are seen of course with vehicles that get poor mileage because it adds up so quickly. Is it worth it? It takes a bit of effort to get the bottle out and measure the amount needed into the syringe to put in the tank. The syringe is extra but worth it or else it would be a pain in the ass to measure accurately. If bought in volume the price goes down from $35 a quart to $28 I believe. Also there is a ratio that uses less of the product that I have a feeling will achieve the same results. As the price of fuel goes up the savings become greater. So if I can stick $3.50 in my pocket on each fill for about a minute or so of effort I guess it's worth it. If my mileage does not drop back to where it was before I will say so and when it does I will be telling my brother to send that shit back and get your own.

In any case here is the link to CMH Industries.

2 comments:

  1. Hmmmm.Three quarters of a gallon of gas for that savings.
    A feller could run a generator or a lawnmower or such as that just for quite a bit with that.
    Maybe buy a cheap six pack of beer, I would have to call that a success!

    ReplyDelete
  2. Great report! I've done a synopsis with full linkage over at my place.

    ReplyDelete